Co to jest ogrzewanie nadmuchowe
Ogrzewanie nadmuchowe to jeden z bardziej specyficznych i jeszcze mało popularnych systemów grzewczych, który natomiast posiada wiele zalet dla użytkowników.
Istotą ogrzewania nadmuchowego jest bezpośrednie ogrzanie powietrza i jego dystrybucja w pomieszczeniach domu, za pośrednictwem dedykowanej instalacji. Ogrzewanie to łączy w sobie cechy czterech systemów:
ogrzewania,
wentylacji,
nawilżania z oczyszczaniem,
klimatyzacji.
Ogrzewanie nadmuchowe – ogrzewanie i wentylacja
Główną i najistotniejszą zaletą tego systemu jest krótki czas niezbędny do uzyskania odpowiedniej temperatury powietrza, a także możliwość otrzymania określonej temperatury w zadanym czasie, dużo sprawniej niż np. w przypadku ogrzewania na bazie wody. Do tego system ogrzewania nadmuchowego z funkcją wentylacji pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ewentualnym montażem wentylacji mechanicznej oraz związaną z tym budową dodatkowych kominów wentylacyjnych. Powietrze, zanim zostanie ponownie dostarczone do pomieszczeń jest filtrowane. Rodzaje wykorzystywanych filtrów pozwalają nawet na usunięcie z powietrza wirusów czy bakterii (filtry z dodatkową lampą UVB), a także roztoczy i kurzu, czyniąc dom przyjaznym dla alergików.
Ogrzewanie nadmuchowe – nawilżanie powietrza i klimatyzacja
Zintegrowany nawilżacz powietrza zapewnia natomiast odpowiednią wilgotność powietrza bez względu na panującą temperaturę i instalowany jest w głównym kanale systemu ogrzewania nadmuchowego. Dzięki temu powietrze przepływając przez niego zostaje nawilżone parą wodną. Działanie tego nawilżacza jest automatyczne, zatem od ręki otrzymujemy odpowiedni klimat w pomieszczeniach. Znika poczucie dyskomfortu, przesuszenie skóry czy choroby układu oddechowego związane z przesuszeniem błon śluzowych.
Posiadając system ogrzewania nadmuchowego nie musimy już inwestować w klimatyzatory, ponieważ po dokupieniu dodatkowego modułu chłodzącego, rządzeniami, uzyskamy chłodzenie poprzez kratki systemu nadmuchowego.
Zalety ogrzewania nadmuchowego
System ogrzewania nadmuchowego ma wiele zalet, a wśród nich przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej temperatury, optymalnej wilgotności oraz jakości powietrza, a do tego komfort użytkowania związany z połączeniem kilku funkcji w jednym systemie. System ma niskie koszty eksploatacji, do tego jest skuteczny i niezawodny, bo nie występuje w nim woda, a także dzięki stworzeniu odpowiedniego mikroklimatu w domu – zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników pomieszczeń.
Dodatkową zaletą takiego systemu jest budowa modułowa, dzięki której można go łatwo rozbudować i uzupełnić o poszczególne elementy, jak klimatyzacja, w dowolnym momencie użytkowania ogrzewania.
System można łatwo programować, aby uzyskać warunki do życia jak najbardziej optymalne dla siebie. Systemy zaopatrzone są w elektroniczne panele, które można zaprogramować tak, aby automatycznie dostosowywały temperaturę do potrzeb, uwzględniając porę roku, a nawet porę dnia, w razie potrzeby wydzielając odrębne strefy domu, które będą oddzielnie obsługiwane przez system. A jeśli oczekujemy więcej nowoczesnych rozwiązań, to możemy stworzyć centrum kontroli obsługiwane przez Internet, dzięki czemu istnieje możliwość zdalnego sterowania systemem za pośrednictwem sieci, co doskonale sprawdzi się zimą gdy wraca się do domu po całym dniu i nie wchodzimy do zimnego pomieszczenia.
Poza wszystkimi zaletami funkcjonalnymi, ogrzewanie nadmuchowe ma jeszcze zaletę estetyczną – nie zaburza aranżacji pomieszczeń, ponieważ nie ma w nim grzejników, a dyskretne kratki nawiewne, które można umiejscowić w suficie, przy podłodze na ścianach, w miejscach mało widocznych.
ogrzewanie powietrzem
-
Co to jest ogrzewanie nadmuchowe
Ogrzewanie nadmuchowe to system grzewczy, w którym czynnikiem transportującym ciepło jest powietrze - ogrzewane w źródle ciepła jest rozsyłane siecią przewodów do wszystkich pomieszczeń w budynku. Potrzebna jest też sieć kanałów powrotnych i czerpnia powietrza z zewnątrz. W pomieszczeniach widoczne są kratki – umieszczone na ścianie lub w podłodze, którymi napływa ciepłe powietrze.
-
Źródła ciepła
Źródłem ciepła może być piec nadmuchowy zasilany gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym albo urządzenie zasilane energią elektryczną, a wśród nich coraz popularniejsze pompy ciepła. Piece nadmuchowe (zwane też nagrzewnicami) oferowane są w dwóch wersjach – kondensacyjnej i niekondensacyjnej.
-
Koszty wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło
Najtrudniej podać koszt materiałów i wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło. Jej koszt zależy od wielkości domu, układu pomieszczeń i wymaganych wielkości kanałów powietrznych. Można je zrobić z przewodów blaszanych ocynkowanych o średnicy koła lub prostokąta. Kupuje się sztywne odcinki rur oraz odpowiednie kształtki i z nich wykonuje instalację.
-
Wybór pieca
Zaletą pieców kondensacyjnych jest wyższa sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa do wytworzenia porcji ciepła niż w przypadku pieców niekondensacyjnych. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne, ale koszt ich zakupu jest wyższy. Przed wyborem pieca warto się dowiedzieć, czy w jego cenie jest sterownik.
About company
-
Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.
Ogrzewanie nadmuchowe to system grzewczy, w którym czynnikiem transportującym ciepło jest powietrze - ogrzewane w źródle ciepła jest rozsyłane siecią przewodów do wszystkich pomieszczeń w budynku. Potrzebna jest też sieć kanałów powrotnych i czerpnia powietrza z zewnątrz. W pomieszczeniach widoczne są kratki – umieszczone na ścianie lub w podłodze, którymi napływa ciepłe powietrze. Zaletą pieców kondensacyjnych jest wyższa sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa do wytworzenia porcji ciepła niż w przypadku pieców niekondensacyjnych. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne, ale koszt ich zakupu jest wyższy. Przed wyborem pieca warto się dowiedzieć, czy w jego cenie jest sterownik. Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor.
-
Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor.
Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor. Źródłem ciepła może być piec nadmuchowy zasilany gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym albo urządzenie zasilane energią elektryczną, a wśród nich coraz popularniejsze pompy ciepła. Piece nadmuchowe (zwane też nagrzewnicami) oferowane są w dwóch wersjach – kondensacyjnej i niekondensacyjnej. Najtrudniej podać koszt materiałów i wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło. Jej koszt zależy od wielkości domu, układu pomieszczeń i wymaganych wielkości kanałów powietrznych. Można je zrobić z przewodów blaszanych ocynkowanych o średnicy koła lub prostokąta. Kupuje się sztywne odcinki rur oraz odpowiednie kształtki i z nich wykonuje instalację.